Can Bonomo

Biliyorsunuz Eurovision bizde milli bir mesele sayılır. O yüzden herkes yorum yapar. Bu yıl bir de yarışmaya kimin gideceği meselesi Twitter’a konu oldu. Atılan twitler toplansa “Çamur atmanın A B C’si” adlı bir kitap yazılabilir. “Can Bonomo kim” sorusuyla harlanan Eurovision ateşine en iyi cevabı onu tanıyanlar verecektir. Bir önceki röportajımızda, “Kim ki bu Can Bonomo” başlığını atmıştım. Artık kim olduğu biliniyor ve “İnsan” ve “müzisyen” kimlikleriyle elinden gelenin en iyisini yapacağından eminiz.

14 Ocak 2012 – Habertürk

**Gergin misin? 
Büyük bir yük var omuzlarımda. Ama altından kalkabileceğimi düşünmeseydim teklifi kabul etmezdim.

**Olay kesinleşince ilk kimi arayıp haber verdin? 
Kimseyi. TRT tarafından açıklanması gerektiği için kimseye söylemememizi rica ettiler. Epey sancılı 2 gün geçirdik. Sürprizdi.

**Kariyerine ve sana zarar vermesinden endişe ettikleri için Eurovision’a gitmeni istemeyen kişiler var… 
Ben henüz 24 yaşında genç bir sanatçıyım. TRT beni seçerek büyük bir cesaret gösterdi. Kabul edecek cesareti bulamasaydım ahmaklık olurdu. Henüz kariyerimin çok başındayım. 40 yaşında rüştünü ispatlamış bir sanatçı olsaydım korkmam gerekebilirdi. Kaybedecek bir şeyim yok.

**Bir de TRT ile torpil yoluyla anlaştığını iddia edenler var… 
Böyle karalamalar olacaktır.

**Kendi tarzı olan, özgür olmayı seven bir müzisyensin. Oysa Eurovision, kuralları olan, sanatçıya kısıtlamalar getiren bir yarışma. Hakeza TRT de öyle… Bu protokoller, sınırlar seni bunaltmayacak mı? Yaratcılığını zorlamayacak mı? 
Eurovision’la ilgili bu fikre katılmıyorum. Elbette bazı kriterlere uymak gerekiyor fakat TRT sanatçısını fazlasıyla özgür bırakan bir kurum. Başta bir önyargım vardı fakat işin içine girdiğimde izlenimlerimin doğru olmadığını gördüm. Kendim olmaya devam ediyorum. Sadece biraz daha yorgunum.

‘EVİ TOPLAMAK GÜÇ VERİR’ 
**Musevi olman konusunda üstüne gelindi. Söylemek istediğin bir şey var mı? 
Kimseyi ilgilendirmeyen bir soru bu. Hiçbir mecrada konuyu ben açmıyorum. Bu propagandanın gündem olma sebebi de maalesef bu. Yapmaktan utandığım bir açıklama olmasına rağmen bir defa daha açıklamaya çalışayım. Türkiye’de 36 ayrı etnik kökenden insan yıllardır barış ve huzur içinde tek bayrak altında yaşıyor. Ben bir Sefarad Yahudisiyim. Bahsettiğimiz, Türklerin en eskilerinden. Benim atalarım bu topraklara 540 sene önce yerleşmişler. 2012’de ülkemizi, bayrağımızı temsil edeceğim. Neye inandığımın bayrağımla, toprağımla, yaptığım sanatla ve hepsinden önce kimseyle ilgisi yok. Olmamalı.

**Medya ilgisini senin üstüne çevirmişken attığın her adıma dikkat etmen gerekecek… Buna hazır mısın? 
Gündelik hayatta çok çılgın adımlar atan biri değilim zaten. Normal olmaya devam ettiğim sürece iyi anlaşacağımızı düşünüyorum.

**Hakkındaki yorumlardan en çok hoşuna giden, seni en çok kızdıran ne oldu? 
Medyanın çaresizce uydurduğu yalan haberler aslında beni kızdırmalıydı, fakat o kadar asılsız ve komiklerdi ki çok eğlendim.

**Zor zamanlarında sana en çok ne güç veriyor? 
Müzik dinlemek, evi toplamak, yakın dostlarım ve ailem.

TEAM BONOMO
**3 kelimeyle Can…
İstekli, kararlı, çok istekli. (Ali Rıza Şahenk – Kayıt, mix, mastering ve yakın arkadaş)

**Onunla çalışmak neden güzel? 
Sahnede aynı heyecanı yakalayabiliyoruz. (Alpar Lu – Davul)

**En sevilen ve en sinir yönü? 
Sevdiğim yanlarından biri. ihtiyaç olunan enerjisi. Sinir olmuyorum bu adama ama gecenin kaçı olursa olsun beni evden cıkarabilmesi, kapıdan çıkarken bir “Ulan” dedirtiyor. Bunu başarıyor. (Emre Kula Elektro gitar ve akustik Gitar)

FUNDA BONOMO ( ABLASI)
** Can nasıl bir kardeş?
Küçük kardeşim. Hep ele avuca sığmaz, sürprizlerle dolu, kafasına koyduğu her şeyi yapabilecek bir çocuk oldu. Kalabalıkta fark edilen, yaratıcı, enerji ve heyecan dolu, sempatik, eğlenceli biridir. Ayrıca çok duygusal ve merhametlidir de. Sırdaşımdır, dostumdur. Benden küçük olmasına rağmen bir sıkıntım olduğunda onunla paylaşır, akıl danışırım. Onun ablası ve bir numaralı hayranı olmak büyük mutluluk.

** Kardeş olarak en çekilmez yönü ne?
Çekilmez demeyelim ama ara sıra sinir olduğum bir tek yönü var. Kafası her zaman o kadar çok işle meşgul ki, tek bir şeye konsantre olması mümkün olmuyor. Örneğin telefonda konuşurken beni gerçekten dinleyip dinlemediğinden asla emin olamıyorum. Sanatçı işte!

cann

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s