Manga

Biri Türkçe diğeri İngilizce 2 albüm için stüdyoda olan Manga, “İşte Şimdi Sahne Senin” projesiyle geçen hafta Trabzon’da başladığı konserlerine devam ediyor. 8 ilde yeni yetenekler ile sahneye çıkacak olan grubu stüdyolarında ziyaret ettik.

29 Haziran 2013 – Habertürk

Özgür artık 2 çocuk babası “cool” bir adam, Ferman her zamanki gibi güler yüzlü, Cem ise çok zayıflamış. Yağmur kısa süre önce geçirdiği küçük rahatsızlık yüzünden olsa gerek, daha sessiz. Kaç zamandır konuşulmasını beklediğim, iptal edilen konser ve festivallere kadar her şeyden bahsettik.

 

Tanımadığınız kişilerle sahnede olmak zor mu?

Ferman

İskender Ağabey’e (Paydaş) yüzde yüzgüveniyoruz. Fikirlerimiz neredeyse aynı. “Bu ne” denecek bir şey çıkması imkânsız geliyor. Trabzon’daki finalist Cavidan Ofluoğlu ile konserden 2 saat önce tanıştık. Hiç provasız çıktı ama gayet rahattı.

 

İlk yarışmada sahneye çıktığınızda nasıldınız?

Ferman

İlk, Sing Your Song’da çıkmıştık. Karşımızda şahane isimler oturuyordu jüri olarak. Seyirci bile yoktu ama çok heyecanlanmıştım. Sonra dinledim, berbat söylemişim!

 

Özgür

Yok canım fena değildi. Davulcular şanslı oluyor, davulun arkasında işini yapıyor.

Destek verdiğiniz ilk yarışma değil bu. Bir yarışma sayesinde tanınmış olmanızın etkisi var mı?

Ferman

Defalarca jüri üyeliği yaptık. En azından yarışmacıların ne hissettiğini, nelerin hayal kırıklığı yarattığını, nelerin ümit verdiğini iyi biliyoruz. Her şeyin yarışmayla başlayıp bitmediğini anlatmaya çalışıyoruz.

 

Hiç “Ne işi var burada” dediğiniz biri oldu mu?

Cem

Hatta jüri üyelerine silikon tıkaç dağıtılıyordu, o derece!

Albüm kayıtları nasıl gidiyor?

Ferman

Kasım sonunda bu stüdyoyu açtığımızdan beri kayıttayız.

 

Cem

Buranın heyecanı ve ilhamıyla beraber daha önce kimsenin yaptıramayacağı şeyleri yapıyoruz. Önyargılarımızı kırdıkça, dinlemediğimiz şeyleri dinlemeye başladık. Zaten rock müzik konusunda hep açık görüşlüydük, biz de alternatif bir kanadını temsil ediyorduk. Klasik duvarların hep dışındaydık. Şimdi kendi duvarlarımızı da yıkıyoruz, farklı tarzlar işin içine giriyor ve bu bizi çok heyecanlandırıyor. Az bir süre kaldı, albümün sonbaharda çıkmasını diliyoruz. Fotoğraflar çektik, bir klip yaptık. İki hafta içinde kapak fikirleri gelecek.

 

İngilizce albüm?

Ferman

Aynı anda başladık, çok şarkıyı İngilizce yazdık sonra Türkçe’ye çevirdik. Türkçe albümden 1 ay sonra İngilizce çıkacak. Müziklerin altyapıları da hemen hemen aynı.

 

Aktif olduğumuz cephe şarkılar

Gezi eylemlerinde AVM projeleri de eleştirildi ve şimdi bir AVM turundasınız…

Ferman

Denk düşmesi büyük talihsizlik ama hepimiz AVM’ye gidiyoruz. Herhalde bu saatten sonra Türkiye’deki bütün AVM’leri boykot etmek zorunda değiliz. Her zaman “Her yere de AVM yapılmamalı. İstiklal Caddesi ya da Taksim’in bir AVM kültürü yok çünkü onlar sokak kültürü oluşumunda yerler” dedik. Ama başka noktalarda çok güzel alışveriş merkezleri de var. Artık “Neler olacak” diye bakmak lazım. Biz aslında neyi yanlış biliyorduk neleri tartışıyorduk dememiz lazım. “Demokrasi ne demek” diye tartışıyoruz. İktidara getirdiğimiz hükümet her şeye karar verebilir mi ya da vermeli mi? Neyi halka sormalı?

 

Bu olaylardan ilham alıp şarkı yazdınız mı?

Yağmur

Belki doğru gündemle birarada olmadıkları için kaynamış olabilirler, ama zaten aşağı yukarı her albümde birkaç protest şarkımız var ve kendi bulduğumuz çarpıklıkları müziğimizle ifade ediyoruz. Bundan sonra da etmeye devam edeceğiz.

 

İptal olan etkinlikler için ne düşünüyorsunuz?

Ferman

Aslında tweet atacaktım ama içimden artık Twitter’a girmek gelmiyor. Tamam tabii ki genel bir yas olur, konserler iptal edilir ama konser vermeyi, festivalleri neden hâlâ sadece eğlenmek olarak görüyoruz ki? Konserlerini iptal eden yabancı sanatçıların açıklamalarını hiç samimi bulmuyorum, bunu da söylemek lazım.

 

Yağmur

Borsa kapanmıyor, devlet daireleri kapanmıyor mesela. Normal hayat devam ediyor ama sanatçılar durduruluyor.

 

Cem

Asıl bu zamanlarda beraber konserler verip eğlenmeliyiz ki insanlar yan yana gelsinler. Türbanlı bir kızla başı açık bir kız beraber şarkı söylesin. Çünkü konserler ve festivaller böyle geçiyor. Trabzon’da da bunu gözlemledik.

 

Ferman

Birileri bir şeye destek vermek istiyorsa bunun en iyi yeri sahnedir zaten. Orada iki çift laf edersin ve bu her şeyi değiştirebilir. Bizim aktif olduğumuz cephe şarkılar, o şarkıları yazmaya devam edeceğiz.

 

Yarışma detayları

7 Haziran’da Trabzon’da başlayan ve eylül ayında İstanbul’da sona erecek “İşte Şimdi Sahne Senin” projesinde şarkı söylemeyi seven ve sesini duyurmak isteyen yetenekler, Forum Alışveriş Merkezlerinde kurulan stüdyolarda, 9 gün boyunca profesyonel bir tonmayster eşliğinde önceden belirlenmiş şarkıları seslendiriyor. Ve performansları kayıt ediliyor. Ardından İskender Paydaş’ın başkanlığındaki bir jüri tarafından bu kayıtlar tek tek değerlendiriliyor ve Forum Alışveriş Merkezlerinin bulunduğu her şehrin birincisi seçiliyor. Yarışmanın birincisi, final günü sahneye Manga ile çıkarak grubun çok sevilen bir şarkısını birlikte seslendiriyor. Grup yarın İzmir’de Forum Bornova’da olacak.

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s