‘Bende Bilbo’nun endişesini oynayabilecek kapasiteyi görmüş olmalılar’

martin_freeman_1635198a

9 Aralık 2012, Habertürk
O, Martin Freeman, gerçekten de Bilbo Baggins’in gençliği için biçilmiş kaftan! Çocuk gibi heyecanlı, utangaç. Bir kızı ve bir oğlu var. Onların babalarını sinemada Hobbit olarak izleyecek olmalarından dolayı daha da heyecanlı.

Ekipteki çoğu kişi birbirini önceden tanıyordu, Yüzüklerin Efendisi üçlemesinde birlikte rol almışlardı. Sizin için bu sete dahil olmak nasıl bir duyguydu?
Beni çok iyi karşıladılar. Mümkün olduğunca bir aileymişiz gibi hissederek çalıştık, çalışıyoruz.

Daha önceden bu karakter Ian Holm tarafından canlandırılmıştı ve daha yaşlı görünüyordu. Siz bu role neler kattınız?
Ian muhteşem bir oyunculuk çıkartmıştı. Tabii ki onu çok izledim. Ondan tüyolar aldım ama bir yandan da bu şimdi benim rolüm olduğu için kendimden bir şeyler katmam gerekiyordu. Ama arada bir 50 yıl kadar fark var. Ian benim yaşlılığımı canlandırmıştı aslında. Doğal olarak bu sürede çok şey değişir. Bu seride Bilbo seyircinin en çok gördüğü karakter. O yüzden onun kırılganlığını, açıklığını, hassasiyetini mümkün olduğunca yansıtmaya çalıştım.

Ian McKellen yeşil perde önünde oynamanın biraz sinir bozucu olabildiğini söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz?
Benim için o kadar zor değildi. Çevrende başka oyuncular yokken varmış gibi rol yapmak 6 yaşındayken kendi kendine bir savaş oyunu oynuyormuşsun gibi oluyor.

This slideshow requires JavaScript.

Çektiğiniz ilk sahne neydi?
İlk sahnem Gollum’laydı. Andy Serkis’le oynuyordum yani. O çok iyi bir oyuncu ve Gollum sevilen bir karakter. Onun karşımda durup o sesi çıkardığını izlemek inanılmaz. “Alışkın olduğum bir ses ama şimdi tam karşımda” diyordum kendi kendime. Peter Jackson o sahneyi hiç ara vermeden çekti. Gollum’ la olan sahneler benim Bilbo rolüne iyice bürünmemi sağladı.

Ian McKellen ile çalışmak nasıl bir deneyimdi?
Ian, inanılmaz. Gandalf olarak rolüne muazzam bir insaniyet katıyor. Gandalf hiç de kolay bir rol değil. Ayrıca karşısındakini de daha iyi yapan bir oyuncu. Tam anlamıyla fantastik biri.

Sizin Hobbit’te oynayabilmeniz için Peter Jackson’ın filmin çekim programını değiştirdiği doğru mu? Çünkü aynı dönemde siz Sherlock Holmes’ün çekimlerindeydiniz…
Evet, doğru. Resmen şok geçirdim bunu duyunca ve çok memnun oldum. Çünkü Bilbo rolünü oynamayı gerçekten çok istiyordum. Bu yeniden gelebilecek bir teklif değil. Ama yaptığı şey Peter’ın bana Bilbo olarak ne kadar güvendiğinin kanıtı. Bende Bilbo’nun endişesini oynayabilecek kapasiteyi görmüş olmalılar.

Bilbo kitapta ya da filmdeki gibi “kahraman hamuru”na sahip bir karakter değil aslında… Bu maceraya atılmaya nasıl karar veriyor?
Bilbo, tıpkı kitaptaki gibi orta yaşlı, ayakları yere basan, sevecen, evinin konforunda olmayı seven bir Hobbit. Ama kapıyı açtığı zaman karşısında dikilmiş bir cüce görür. Daha önce hiç karşılaşmadığı tarzda bir cüce. Cücelerin varlığından haberdardır çünkü evinde oturup Orta Dünya tarihi hakkında okumayı çok sever, ama o güne dek ekmeğini bir cüceyle paylaşmamıştır. Dünyayı gezmeden öğrenmeyi tercih eden bir adamdır. Daha önce hiç at sırtına binmemiş. Ama bir daha asla böyle bir şans elde edemeyeceğini bildiği için bu yolculuğa çıkar.

HOBBIT VE YÜZÜKLERİN EFENDİSİ SEVENLER İÇİN BUNLAR DA VAR: 

1- "TEK GANDALF VAR, O DA BENİM"

2- ANDY SERKİS BENİM İÇİN 'KIYMETLİMİSSS' DEDİ

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s